foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Kontact :
Tel.+48 888 372 546
e-mail: gregor.mat@o2.plLogowanie

     Po niej delegacje z wiązankami udały się pod znajdującą się przy kościele figurę świętego Floriana, by tam zawierzyć pożarną posługę strażackiemu patronowi. Następnie w uformowanym szyku, ze sztandarami, uczestnicy uroczystości udali się na plac przy remizie OSP w Grodzisku Górnym, gdzie Dowódca uroczystości dh Andrzej Moszkowicz złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości Prezesowi Powiatowemu ZOSP RP dh Józefowi Golcowi. Następnie podczas podnoszenia państwowej flagi na maszt, rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

     90 lat temu 13 października 1929 to się stało. W tym właśnie dniu z inicjatywy ówczesnego naczelnika Gminy - Piotra Kulpy w jego domu odbyło się zebranie założycielskie, gdzie do życia powołano nową drużynę liczącą 24 członków. „Bogu na chwałę, Ludziom na ratunek.”

     Tymi słowami został rozpoczęty uroczysty apel przez Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Górnym dh Jana Kosiora, który przypomniał rys historyczny Jednostki a następnie przywitał wielu znakomitych przybyłych gości m.in. Posła na Sejm Jerzego Paul, Dyrektora Biura Posła na Sejm RP Mieczysława Miazgi, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku st. bryg. mgr inż. Józefa Kludysa wraz z dowódcami JRG w Leżajsku i Nowej Sarzynie i Naczelnikami PSP w Leżajsku, emerytowanego Komendanta PSP w Leżajsku dh Bogdana Kołcza, Naczelnika Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku nadkomisarza Krzysztofa Farion, Wójta Gminy i zastępcę Wójta Gminy Grodzisko Dolne w osobach Jacka Chmurę i Mariusza Jasica, przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Matuszka wraz z Radnymi, zastępcę Wójta Gminy Leżajsk Bolesława Pawlusa, ks. Kanonika Jana Kuca – Proboszcza Parafii Grodzisko Dolne wraz z wikariuszami ks. Bogusława Folusiewicza i Marcina Klina, emerytowanych proboszczów ks. Kanonika Antoniego Pawul i ks. Kanonika Stanisława Grzywnę, Radnych Powiatu Leżajskiego Franciszka Krajewskiego i Romana Matuszka, sekretarza Starostwa w Leżajsku Kazimierza Krylę, wszystkich Prezesów Jednostek wraz z Druhami, i wielu innych.

     Kolejnym ważnym punktem było wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych druhów dla pożarnictwa:

- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał „Brązowy Krzyż Zasługi” dla Prezesa OSP w Podlesiu dh Kazimierzowi Bechta – odznaczenie to zostało wręczone podczas uroczystości na Kalwarii Pacławskiej,

- Zarząd Główny ZOSP RP nadał medal „Złoty Znak Związku” dla dh Józefa Serafin,

- Zarząd Główny ZOSP RP nadał „Medal im. Bolesława Chomicza” dla dh Jana Kosiora
   i dh Stanisława Wojtyny,

- Zarząd Wojewódzki ZOSP RP nadał Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dh Pawłowi Matuszek, Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla dh Andrzeja Leja, Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla dh Moniki Ślanda i dh Andrzeja Joniec,

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali dh Daniel Brudniak, dh Dominik Sołek, dh Krzysztof Czerwonka, dh Seweryn Świader.

- Zarząd Wojewódzki ZOSP RP nadał również odznaczenia za wysługę lat:
60 Lat - dh Tadeusz Kulpa
55 Lat - dh Jan Chmura, dh Włodzimierz Majkut
50 Lat - dh Stanisław Szklanny, dh Józef Klin
45 Lat - dh Tadeusz Marek, dh Władysław Danak, dh Stanisław Baj, dh Mieczysław Rynasiewicz
40 Lat - dh Jan Kosior, dh Eugeniusz Danak, Zbigniew Klin
35 Lat - Tadeusz Wróbel, Andrzej Zagrodzki
30 Lat - dh Mieczysław Tołpa, dh Piotr Chmura, Tadeusz Ślanda
25 Lat - dh Krzysztof Kulpa, dh Stanisław Ślanda, dh Andrzej Pytel, dh Eugeniusz Pytel,
             dh Andrzej Joniec, Piotr Klin, Andrzej Konieczny, Tomasz Bielecki
20 Lat - dh Adam Chmura, dh Paweł Matuszek, dh Grzegorz Bajan, dh Piotr Kulpa
15 Lat - dh Grzegorz Łazarowicz, Łukasz Matuszek, dh Łukasz Czerwonka,
             dh Krzysztof Brudniak
10 Lat - dh Grzegorz Matuszek, dh Zbigniew Czerwonka, dh Tomasz Kuras, dh Daniel Brudniak
             dh Tomasz Wikiera, dh Dariusz Wikiera

Po wręczeniu medali i odznaczeń ks. Kanonik Jan Kuca Proboszcz Parafii Grodzisko Dolne poświęcił pamiątkową tablicę na której wszyscy zaproszeni Goście, Druhowie, Sponsorzy wbili swój imienny gwóźdź pamiątkowy.

Z okazji Jubileuszu 90 – lecia Jednostka otrzymała wiele okolicznościowych listów pochwalnych.

Po zakończeniu wystąpień Gości, Prezes Jednostki podziękował wszystkim sponsorom, bez których nie udało by się zorganizować tak uroczystego Jubileuszu. Orkiestrze Dętej, która uświetniała całą uroczystość. Szczególne podziękowania złożył Panu Wójtowi Gminy Grodzisko Dolne Jackowi Chmurze za okazałą pomoc przy organizacji oraz za przekazanie piły spalinowej na wysięgniku.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy zebrani zaczęli wspólne biesiadowanie przy którym koncertowała jak zawsze niezawodna Orkiestra Dęta z Grodziska Dolnego pod czujną batutą swojego dyrygenta Jakuba Magonia.

Opracowanie i zdjęcia: Grzegorz Matuszek

Licznik Odwiedzin:

028316
Dzisiaj:
Wczoraj:
Ten Tydzień:
Ostatni Tydzień:
Ten Miesiąc:
Ostatni miesiąc:
Razem:
43
55
191
27797
1231
1375
28316

Twoje IP: 100.24.125.162
2020-10-29 22:56